NAŠE KAPELA HLAHOL

Legendární rocková kapela HLAHOL byla založena již roku 1984. Kapelou prošla řada známých muzikantů. Členy tohoto uskupení byla i většina muzikantů ze slavné kapely Kabát (Josef Vojtek, Milan Špalek, Ota Váňa).

Výjimečnost HLAHOLU je zejména v jeho živém hudebním projevu, který v sobě nese muzikantskou profesionalitu z dob, kdy muzikanti ještě uměli hrát. Na vrcholu pak fascinuje svým projevem šoumen a bavič, zpěvák JUN (Milan Korda).

V současnosti jezdí HLAHOL s programem, který vychází ze skladeb poslední desky “Buď zdráv a pozdravuj se” (na webu zdarma ke stažení) natočené s Milanem Cimfem ve studiu SONO, doplněné o zcela nové songy.

Daniel "Hafo" Hafstein

bicí, zpěv, ex‑Motorband, ex‑Uruguay ex‑Cawallery, ex‑Mewa, ex‑Kreyson, ex‑Vitacit, ex‑Krucipusk, ex‑Brichta band

Lubor "Lowr" ILLeš

sólo kytara, zpěv, ex‑Uruguay ex‑Cavallery, ex‑Mewa

Milan ILLeš

kytara, zpěv ex‑Mewa, ex‑Blue Rocket

Tomáš "James" Jarolím

basová kytara, ex‑Motorband, Hlahol

Milan "Jun" Korda

hlavní zpěv od roku 1984 Hlahol

HISTORIE KAPELY

Kdy se začala psát kapitola kapely
HLAHOL … ?

Historie skupiny HLAHOL sahá až do roku 1984, kdy spolužáci z osmé třídy ZŠ Leninova, Miloš „Mumli“ Levek (bicí) a Milan “JUNA” Korda (kytara – zpěv) a Tomáš “JAME “ Jarolím (basa) založili v Teplicích Heavy metalovou bandu, které na samém začátku říkali BLACK OUT.

Název BLACK OUT na HLAHOL změnil Milan Špalek (Kabát), který s BLACK OUT začal hrát v době, kdy mu kluci z Kabátu odešli na vojnu. HLAHOL v té době hrál hodně věci inspirované kapelami Motorhead, Judas Priest, Accept.

Jakmile měl Milan Špalek kluky zase pohromadě, tak se začal zase věnovat Kabátu, který s HLAHOLem zkoušel ve stejný zkušebně. Jamese si vzal Libor Matejčík do Motorbandu, kde se stal úspěšným basákem, ale HLAHOL zůstal bez basáka, jen ve složení Mumli (bicí) a Milan Korda (kytara – zpěv).
Milan Korda se tedy rozhodl, že bude hrát raději na basu stejně jako Lemmy Killmister :o) a na kytaru přišel do kapely řádit Martin Křivka. Takže sestava HLAHOL v roce 1986 – Milan Korda (basa – zpěv), Mumli (bicí), Martin Křivka (kytara). K této sestavě se v té době přidává na druhou kytaru Pepa Vojtek, který se zrovna vrátil z vojny.
Mumliho na jaře v roce 1987 nahrazuje za bicími Daniel „Hafo“ Haftstein. Na konci roku 1987 se HLAHOL rozpadá, protože „Hafo“ odchází do Motorbandu a Pepa Vojtek začíná zpívat s KABÁTEM.

 Takže sestava HLAHOL v roce 1986 – Milan Korda (basa – zpěv), Mumli (bicí), Martin Křivka (kytara). K této sestavě se v té době přidává na druhou kytaru Pepa Vojtek, který se zrovna vrátil z vojny. Mumliho na jaře v roce 1987 nahrazuje za bicími Daniel „Hafo“ Haftstein.
Na konci roku 1987 se HLAHOL rozpadá, protože „Hafo“ odchází do Motorbandu a Pepa Vojtek začíná zpívat s KABÁTEM. Na začatku roku 1988 se ovšem dávají HLAHOL zase dohromady v sestavě Mumli (bicí), Milan Korda (basa) a nováček Ota Váňa (kytara). V té době hrál HLAHOL styl hodně ovlivněný Thrashem (Slayer, Anthrax, Metallica). Po odchodu Oty Váni do Kabátu se vrací na post kytaristy opět Martin Křivka a druhou kytaru hraje ďábel z Krupky Karel Steiniger.

V roce 1989 se kapela opět rozchází. Dohromady se HLAHOL pak zase dává až v roce 1991 v sestavě Pavel Hradil (bicí), Petr Záhorčák (kytara), Milan Korda (basa – zpěv), Milan Illeš (kytara). Milan Illeš přináší do HLAHOL prvky rock rollu , neboť mu v krvi koluje droga AC/DC. Společně s Milanem Kordou spojili zvuk Motorhead s rytmikou AC/DC. Tento styl začíná hrát HLAHOL v roce 1991 a vlastně se jej drží dodnes. Petr Záhorčák odchází v roce 1993 do rozjetého SCANDALLU Martina Kolaříka. Ve stejné době vyměnil Pavla Hradila za bicíma Honza Brand a na druhou kytaru zlanařili bráchu Milana Illeše Lubora, který hrál v kapele MEWA a v projektu Tomáše Krulicha URUGUAY CAVALLERY.
V roce 1995 dochází k další velké změně v historii HLAHOL. Poprvé v kapele není ani jeden zakládající člen kapely. Milan Korda odchází a na post basáka přichází Dan Trojánek. Za bicíma se objevuje také nová tvář, kterou je Radek Šikl. A HLAHOL má poprvé i samostatného zpěváka Martina „Koláče“ Koláčného.
V sestavě Milan Illeš (kytara), Lubor Illeš (kytara), Dan Trojánek (basa), Radek Šikl (bicí), Martin „Koláč“ Koláčný (zpěv) se vydávají do Žirovnice k Milošovi DODO Doležalovi, kde natáčí první seriózní demo snímek „Břichem vzad“ V roce 1997 odchází z Hlaholu kytarista Lubor Illeš, místo kterého se podařilo zlanařit zpět k bigbítu Libora Matejčíka (MOTORBAND), který v té době již pověsil kytaru na hřebík. HLAHOL ho vlastně přiměl zase hrát a věnovat se jeho srdcové záležitosti, kterou je Heavy Metal. Na konci roku 1999 se kapitola HLAHOL zase uzavírá. Za 15 let hraní tento projekt vyprodukoval desítky pecek, které stojí za pozornost a mají stále platnost.

Milan Korda oprášil ty čtyři basové struny, přitáhl si k sobě oba bráchy Illešovi Milana a Lubora a za bicí se mu podařilo dostat legendárního bubeníka (ex‑Generace) Milana „Fugase“ Krbce.
Na jaře 2009 měli již na seznamu 14 skladeb. Všechno je to opět v duchu HLAHOL, takže mix AC/DC a Motorhead. Fugas ze zdravotních důvodů končí a v roce 2011 ho nahrazuje za bicími Daniel „Hafo“ Haftstein.
Další změna nastává koncem roku 2018 kdy Milan Korda odkládá svoji dlouholetou basu začne se v kapele pilně věnovat sólovému zpěvu a na post basáka se po letech vrací jeden ze zakládajících členů skupiny Tomáš „James“ Jarolím.